• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/www.istanbulmuhtarlari.org/?fref=ts&__mref=message_bubble
  • https://twitter.com/istmuhtarlari
Başkan

Başkan Temel ŞARDANNokta DuşakabinALBAYRAK BAYRAK İML.SAN.TİC.LTD.ŞTİ E-5 karayolu gür sitesi kat 1 no 39-40 Beşyol K.ÇEKMECE-İSTANBUL Türkiyenin her yerinden TEL: ( 444 1 139 ) MOBİL 1: (0535 874 60 60) FAKS: 0212 592 78 57 MOBİL 2: (0554 569 00 00)Site Haritası

İBB Belediye Başkanı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI
KADİR TOPBAŞ'IN ÖZGEÇMİŞİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş

İstanbul ile ilişkileri 1860’lara uzanan Topbaş ailesinden baba Hüseyin Topbaş, 1928 yılında İstanbul’a geldi. Kadir Topbaş’ın annesi ise 1935 yılında İstanbul’a yerleşti.

Annesinin 2. Dünya Savaşı yılları boyunca bulunduğu Artvin, Yusufeli’nde 1945 yılında doğan Kadir Topbaş, henüz 3 aylıkken İstanbul’a geldi.

Kadir Topbaş; ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu.

Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı.

Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalıştı. 

1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı.

Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.

1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek ‘Güzel Beyoğlu’ projesini hayata geçirdi.

Mimari projesini kendisinin çizdiği ‘Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon’ çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

İstanbul’da ikinci kez seçilen ilk Başkan!...

Çok başarılı bir dönemin ardından, “İstanbul’u dünyanın en medeni kentleriyle yarışa sokan” bir belediye başkanı olarak 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den tekrar aday oldu ve İstanbul’da seçimle 2 defa belediye başkanı olan ilk siyasi olarak tarihe geçti.

Kadir Topbaş’ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı ‘Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent’, TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II’ ve ‘Anılarda Beyoğlu’ isimli eserleri bulunuyor.

2007 yılından bu yana dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın eş başkanlığını yürüten Kadir Topbaş, aynı zamanda, İstanbul Kalkınma Ajansı başkan yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyeliğini de yürütüyor.

Topbaş, evli ve üç çocuk babası.

Hedef: Yeniden dünya başkenti İstanbul…

İstanbul’u “hizmetlerin en güzeline layık” gören ve bunu “Hayatım İstanbul” ifadesiyle dile getiren Başkan Topbaş, dünyanın mega kentleriyle yarışan ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen bir şehir oluşturmanın onuruyla, İstanbul’u ‘yeniden dünya başkenti’ yapmak için çalışıyor. Hedef; dünyanın karar merkezi haline gelmiş, turizm, finans, kültür, moda ve spor merkezi yönüyle gıptayla bakılan yepyeni bir İstanbul…

Hizmet ilkesi: Beğenmediğini sunmamak

Babasının, beğenmediği muhallebileri hiçbir zaman müşterisine yedirmeme titizliği Kadir Topbaş için vazgeçilmez bir ilke olmuş. Her girişiminde, ancak ve ancak kendisinin beğendiğini insanların beğenisine sunuyor.

Siyasette halkın sesi oldu

Siyaseti insanlarla tanışma, kaynaşma sanatı olarak gören ve buna ‘siyaset okulu’ diyen Topbaş, 30 yıl önce başladığı siyaset okulunda, içinden geldiği halkın sesi olmayı, kimsesizlerin kimsesi olmayı sürdürüyor. Geldiği yeri unutmadan ve sahici kalarak...İBB LİNK ARŞİV

TRAFIK KAMERALARI

SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
İBBWeb Tv

KulliyatPolismed

Güvenli İnternet Hizmetleri
 
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Web Sitesi

İSMEK Hayalim İstanbul

Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta
 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam129
Toplam Ziyaret394267