• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/www.istanbulmuhtarlari.org/?fref=ts&__mref=message_bubble
  • https://twitter.com/istmuhtarlari
Başkan

Başkan Temel ŞARDANNokta DuşakabinALBAYRAK BAYRAK İML.SAN.TİC.LTD.ŞTİ E-5 karayolu gür sitesi kat 1 no 39-40 Beşyol K.ÇEKMECE-İSTANBUL Türkiyenin her yerinden TEL: ( 444 1 139 ) MOBİL 1: (0535 874 60 60) FAKS: 0212 592 78 57 MOBİL 2: (0554 569 00 00)Site Haritası
1 Kasım Seçimlerini kazasız belasız geride bıraktık

1 Kasım seçimlerini kazasız belasız geride bıraktık.

Çok şükür beklenen olmadı, ülkenin doğusunda da batısında da millet oylarını büyük bir sükûnet ve olgunlukla kullandı.

Bunun adına ister demokratik olgunluk deyin isterse halk sağduyusu deyin millet kendini yönetecek olan vekillerine çok usturuplu bir mesaj verdi: Germeyin ve abartmayın!

Bu satırları yazarken seçim sonuçlarının küsuratı ajanslara gelmeye devam ediyordu.

Seçim sonucundan görünen o ki Ak Parti 4. kez tek başına iktidar.

Bu bir partiye verilebilecek ekstra bir imkân olduğu kadar çok büyük bir mesuliyettir aynı zamanda.

AK Parti hiç kuşkusuz içerisinde birçok eğilimi barındıran bir oluşum. 
Aldığı %50’ye yakın sonuç birçok eğilimin umudunu da temsil ediyor. 
Bu denize Refah, Fazilet ve Saadet ırmağından çok şeyler dökülmüştür kuşkusuz. 
Bu maya olmamış olsaydı böyle bir umut da yeşermezdi.

Merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ın zihni hendesesi ve siyasi derinliği bütün Türk siyasetini etkilediği gibi AK Parti kadrolarını daha fazlasıyla etkilemiştir.

Merhum Erbakan’ın gün geçtikçe daha bir hatırlanan lider tavrı, siyasi başarılara haddinden fazla sevinmemek ve doğal ve cebri mağlubiyetleri hiçbir zaman mutlak yenilgi kabul etmemektir.

28 Şubat sürecinde maruz kalınan haksızlık ve zulümlere karşı gösterdiği tavır bunun en açık örneğidir.

İktidar vekillerin millete karşı kudret gösterisi yapmak için ele geçirdikleri fırsatın adı değildir.

Hakkı halkta kaim kılmak için vasıta olmaktır iktidar.
AK Parti’nin memleketin zor zamanlardan geçtiği bu dönemde halktan aldığı bu yetki işte bu misyonu -hakkı halkta kaim kılmak- yerine getirme yetkisidir.


AK Parti’nin önünde en büyük avantaj ise mecliste olmasa da tüm yeryüzünü mescit ve de meclis olarak gören Saadet Partisi gibi sahih muhalefete sahip bir partinin gözetimi altında olmasıdır. 
Her partiye özellikle tefrik sorunu çekilen zamanlarda böylesi bir Molla Kasım gereklidir. Bazı şeyleri sonda değil başta söylemekte fayda vardır. 
AK Parti’nin 4. dönemi bütün mazeret, şikâyet ve mağduriyet safhasından sonra hadi artık ‘yap da görelim’ dönemi için bir büyük halk desteğidir.

Hiçbir mazeret kabul etmeyecek denli bir imkân sunumudur aynı zamanda.

Bu sebeple hiç vakit geçirmeden şu noktaları ülkenin tartışma gündeminden çıkarmasını bekliyoruz.

Bir: Geniş bir konsensüsle yeni ve sivil bir anayasa hazırlanmalı ve Türkiye 12 Eylül darbe anayasasından kurtarılmalıdır.

İki: Yoksulluk sınırında yaşadığı halde kendini zengin zanneden kitleler hak ettikleri onursal yaşam standardına kavuşturulmalı. Sosyal adalet dengesizliği giderilmelidir.

Üç: Yaşamsal dejenerasyon ve kültürel erozyon karşısında kendi içine çekilmiş gençliğe hayat iksiri olacak bir medeniyet projesi, bir kurtuluş reçetesi sunulmalıdır. Zira bugün gençler her zamankinden daha çok arada kalmışlık yaşamaktadır.

Dört: Kültür, sanat ve edebiyat alanındaki çoraklık acil biçimde giderilmeli, sadece ne yaptığı ile övünen değil aynı zamanda nasıl yaptığıyla da iftihar eden bir hükümet tesis edilmelidir.

Beş: Toplumsal ayrışmalar insanların arasına duvarlar örmekte ve sosyal hınca sebep olmaktadır. Bir an önce gerilimin ortadan kalktığı, ötekileştirici söylemlerden uzak birleştirici bir üslubu yaygınlaştırmak gerekmektedir.

Altı: Duble yollar, köprüler, heybetli ve görkemli binalar hayatı kolaylaştırsa da insanların eşya ile olan samimiyetini daha fazla artırmaktan başka bir şeye yaramaz. Oysa Üstad Karakoç’un deyişiyle “eşyayı yormak lazımdır”. Bunun yolu Merhum Erbakan’ın düstur edindiği “önce ahlak ve maneviyat” ilkesini her şeyin başına yerleştirmektir.

Yedi: Güneydoğu sorunu ve Kürt meselesi “devlet baba” değil “devlet ana” hassasiyetiyle çözülür. Ne olursa olsun barış sürecini sabırla işletmek lazımdır.

Sekiz: Eğitim meselesi yap-boz olmaktan kurtarılmalı. Mutlaka bir köklü değişim, bir eğitim reformu gerçekleştirilmelidir. Ortaöğretim baştan aşağı yeniden dizayn edilmelidir.

Dokuz: Kentlerin müteahhitler tarafından yağmalanması, kentsel dönüşüm adıyla rantsal dönüşümlerin gerçekleştirilmesine bir an önce son verilmeli, kentler ve semtler ait oldukları dokuya yeniden kavuşturulmalıdır.

On: Emanetler ehline verilmeli, ilgisiz ve yetkisiz insanlara cemaatler ve gönüllü kuruluşların baskısıyla hak etmedikleri makamlar ve mevkiler verilmemelidir. Duygusal ve romantik kayırmacılık değil “emanet-ehliyet” prensibi yeniden hayata geçirilmelidir.

İbrahim AKIN- Gazeteci Yazar, Şair
Ezcümle...... Anlayana sinek vızıltısı saz, Almayana............

İMDD Teşkilat Başkanı Temel ŞARDAN

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      809 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İBB LİNK ARŞİV

TRAFIK KAMERALARI

SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
İBBWeb Tv

KulliyatPolismed

Güvenli İnternet Hizmetleri
 
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Web Sitesi

İSMEK Hayalim İstanbul

Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta
 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam129
Toplam Ziyaret394267