• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/www.istanbulmuhtarlari.org/?fref=ts&__mref=message_bubble
  • https://twitter.com/istmuhtarlari
Başkan

Başkan Temel ŞARDANNokta DuşakabinALBAYRAK BAYRAK İML.SAN.TİC.LTD.ŞTİ E-5 karayolu gür sitesi kat 1 no 39-40 Beşyol K.ÇEKMECE-İSTANBUL Türkiyenin her yerinden TEL: ( 444 1 139 ) MOBİL 1: (0535 874 60 60) FAKS: 0212 592 78 57 MOBİL 2: (0554 569 00 00)Site Haritası

Temel Şardan

Temel Şardan
temelsardan@gmail.com
Suriyeli Muhacirler
06/01/2014

 İkdidar çekişmesi, kaos, itiş kakış ve derken savaş patlak veriyor.

Dünyamızın her coğrafyasında ve her zaman diliminde ikdidar savaşları ve akabinde iç savaşlara dönüşmeler ve süregelen insan kıyımları.
Yakın bölgemizdeki komşularımızın iç meseleleri, İktidarın kendi ülkesini yönetme konusundaki zaafiyetleri, Dış etkenlerin O ÜLKE üzerindeki çıkarları doğrultusunda çıkardığı fitneler ne yazıktırki çekişmenin dozunu artırmaktadır.
Kendi toprağında yıllarca komşuluk yapmış, kız alıp vermiş, aynı inancı ve kültürü yaşamış bu kadim insanlar kendi kapı komşusuna silah doğrultmakta,İktidar yanlısı olanlarla muhalif olanların birbirlerine karşı en acımasız biçimde her türlü savaş aletleri ile saldırmaları çoluk çocuk demeden canlarına kastetmeye varan çok vahim duruma ulaşmaktadır.
Bu savaşlar sadece bizim yakın bölgemizde olmuyor, daha yakın zamanlarda ikinci dünya savaşında milyonlarca insan bu savaştan korunmak ve kurtulmak için göç etmiş yerlerini, mallarını, anılarını ve sevdiklerini terk etmek zorunda kalmışlardı.Amerika- Vietnam savaşı uzun yıllar sürerken bir kısmı savaşmış büyük bir kısmı bölge ve ülke değiştirmek zorunluluğuna zorlanmışlardı.
Afganistanın 1979 da başlayan dramatik durumu kısmen silinmiş hafızalarımızda tekrar canlanmaktadır.
Afrikada HUTU'larla TUTSU'lar İnsanlığın dimağını zorlayan vahşiliğe bürünmüş, Bir milyon insan birbirini boğazlarken canını kurtarmak isteyenler komşu Ülkelere sığınmak zorunda kalmışlardı.
Çok yakın tarihte, Ülkemiz Halklarının Akrabalarınıda içinde barındıran IRAK'ta Bir milyondan fazla insan telef olmuş, Üç milyon civarında IRAK'lı komşu ülkelere sığınmak suretiyle mülteci konumuna düşmüştür.
................ Ve acımasız iç savaşların son perdesi kapı komşumuz olan SURİYEDE sergileniyor, kim haklı kim haksız bakmadan İnsanlar birbirlerini boğazlıyorlar, Suriye insanının bu kaos ve savaş ortamında çokta sağlıklı düşündüğünü zannetmiyorum,
Bu savaş nereye kadar sürecek, sonunda kim galip gelecek, Kaybedilen Can, mal ve milyonlarca ümit kaybını kim ve kimler karşılayaca, tabiki giden gitmiş ve kaybeden bizatihi kendileri olacak.
Bahsi geçen yerlerde ve özelde SURİYE'de birinci derecede kendileri sorumlu olabilirler lakin bir yangın varsa biz İnsanlık olarak seyirci kalamayız kalmamalıyız!!!!!.Bir karıncayı ezmekten imtina eden insani fıtratımız bu konularda kayıtsız kalamaz........................
Millet olarak ortak misyonumuz ve tarihi derinliğimizde kendini gösteren Kadirşinaslık ve misafirperverliğimiz işte bu günlerde kapımıza dayanan ve Aman dileyen kadim komşumuz olan SURİYELİ MUHACİRLER'e yönelmelidir..
Evini barkını, edindiği maddi servetini, kariyerini, beklentilerini belki savaşta kaybettiği en yakınlarını bırakmak zorunda kalan çoluk çocuğuyla birlikte, sadece üzerlerindeki günlük kıyafetlerle kapımıza gelen SURİYELİ MUHACİRLER'e kol kanat olmak, bir nebzede olsa ihtiyaçlarını karşılamayı bir insanlık olarak görmek bu kadim Ülke İnsanının hasletlerinin başında gelmektedir...
Zorunlu durumları gereği Mahallemize gelen gelen Ailelerden birinden bahsetmek istiyorum sizlere,
Evin Reisi M.Nizar 1967 doğumlu, Memleketinde Tekstilci iş adamı idi, yanında 30 kişi çalıştırıyordu, evi ve arabası vardı, gelir durumu kendisine yeten itibarı olan bir iş adamıidi, savaş esnasında Evine ve Arabasına Bomba isabet ediyor, ne acıdırki Eşini ve iki çocuğunu bu bombalama esnasında kaybediyor, Rabbim hiçbirimizi böyle bir durumla karşılaştımasın.
Nizar, yaşları 13, 7, 5 ve 3 yaşındaki çocukları ve İkinci eşiyle mahallemize geliyor,Kendisi tekstilci olduğu için 11000 tl maaşla Tekstilci bir esnafımızın yanında işbaşı yapıyor.
Oturacakları bir sobalı bir ev kiralanıyor ve banası yapılıyor, evinin eşyası hayırsever komşularımız tarafından karşılanmaya çalışılıyor, bugün itibarı ile sobası, elektirikli şofbeni, kömürü olmadığı için elektrikli ısıtıcısı bulunuyor, eksik olan battaniyeleri, bazaları ve mutfak eşyaları konu komşu tarafından tamamlanmaya çalışılıyor....
Mahallemize, ilçemize ve Ülkemize zorunlu göç etmek zorunda kalan, Sokağımızda ve belkide binamızda olan kapı komşularımız olan Mağdur ve Mahzun SURİYELİ MUHACİRLER'e Şevkat elimizi uzatalım.
''Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir'' diyen Peygamber Efendimize (SAV) kulak verelim....
Sevgi ve Muhabbetlerimle........


Temel ŞARDAN

İstanbul Muhtarları Danışma Derneği Başk. Yardımcısı...
Kağıthane Hamidiye Mahallesi MuhtarıPaylaş | | Yorum Yaz
3831 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İBB LİNK ARŞİV

TRAFIK KAMERALARI

SEHIR REHBERI
 
BeyazMasa Başvuru Formu
 
İBBWeb Tv

KulliyatPolismed

Güvenli İnternet Hizmetleri
 
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Web Sitesi

İSMEK Hayalim İstanbul

Tarihi Yarımada Yönetimi
 
İtfaiye
 
Zabıta
 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam130
Toplam Ziyaret394268